MSBA PRESIDENTS

Sixty-four school board members have served as president of the Minnesota School Boards Association from 1921 to the present:

  • 1921-1924: Victor Anderson, Wheaton-St. Paul
  • 1924-1926: George E. Susen, Alexandria-St. Paul
  • 1926-1928: B. K. Savre, Glenwood
  • 1928-1931: L. H. Colson, Wadena
  • 1931-1932: Dr. C. L. Blunt, Albert Lea
  • 1932-1934: N. B. Hanson, Barnesville
  • 1934-1935: Otto W. Kolshorn, Red Wing
  • 1935-1936: Dr. E. E. Novak, New Prague
  • 1937-1938: J. S. Siewert, Windom
  • 1938-1939: J. B. Johnson, Cambridge
  • 1939-1940: Dr. H. B. Clark, St. Cloud
  • 1940-1941: John E. Casey, Jordan
  • 1941-1942: Tom O'Brien, Brainerd
  • 1942-1943: Ira R. Lambert, Chatfield
  • 1943-1945: Mrs. F. N. Christofferson, White Bear Lake
  • 1945-1946: Dr. Charles N. Drake, Minneapolis
  • 1946-1947: W. G. Swanson, Benson
  • 1947-1948: H. R. Kurth, Hutchinson
  • 1948-1949: Dr. A. E. Jackson, Thief River Falls
  • 1949-1950: Myron W. Clark, Stewartville
  • 1950-1951: Otto W. Barbo, Braham
  • 1951-1952: Oscar Paschka, Chaska
  • 1952-1953: Mrs. Oscar Hedin, Willmar
  • 1953-1954: J. R. Lindgren, Two Harbors
  • 1954-1955: R. A. Horton, Lindstrom
  • 1955-1956: Mrs. Leonard Rollins, Weaver
  • 1956-1957: Paul Olstad, Bemidji
  • 1957-1958: Edna Paul, St. Paul (National School Boards Association President, 1965-1966)
  • 1958-1959: A. G. Seifert, Redwood Falls
  • 1959-1960: Herbert Latvala, Nashwauk
  • 1960: Emery Lindesmith, Owatonna
  • 1960-1961: Florence Lehmann, Minneapolis
  • 1962-1964: Gordon Blume, Verndale
  • 1964-1966: James Jacobs, Fertile
  • 1966-1968: Clifford Smith, Robbinsdale
  • 1968-1970: Glenn Engebretson, Slayton
  • 1970-1972: Glen Ellingson, Leroy
  • 1972-1973: Verna Klein, Pine River
  • 1973-1976: Ralph Hvidsten, Stephen
  • 1976-1977: Rollin Dennistoun, Rosemount
  • 1978-1979: Joan Parent, Foley (National School Boards Association President, 1983-1984)
  • 1980-1981: Marjorie Johnson, Lake Park
  • 1982-1983: L. Robert Lee, Montevideo
  • 1984-1985: Jean Olson, Duluth
  • 1986-1987: Harry Sjulson, Thief River Falls
  • 1988-1989: Tom Adams, Mankato
  • 1990-1991: Idella Ziegler, Buffalo
  • 1992-1993: Marge Kinney, Prior Lake
  • 1994-1995: Arlene Bush, Bloomington
  • 1996-1997: Jon Hovde, Fertile-Beltrami
  • 1998-1999: Peg Swanson, Orono
  • 2000: Becky Montgomery, St. Paul
  • 2001: Paul Brinkman, Virginia
  • 2002: Judy Farmer, Minneapolis
  • 2003: Don May, Hastings
  • 2004: Joanne McCabe, Madelia
  • 2005: Jack Williams Jr., Cambridge-Isanti
  • 2006: Barbara Klaas, Hopkins
  • 2007: Dennis Halverson, Centennial
  • 2008-2010: Jackie Magnuson, Rosemount-Apple Valley-Eagan
  • 2010-2012: Kent Thiesse, Lake Crystal Wellcome Memorial
  • 2013-2014: Walter Hautala, Mesabi East
  • 2015-2016: Kevin Donovan, Mahtomedi
  • 2017-2018: Kathy Green, Austin